vykolejenaNové album skupiny Jablkoň s názvem Vykolejená je další syntézou jejího letitého balancování mezi alternativou a písničkářstvím. V tomto duchu kromě novinek přináší i revize starších písní.

Když Jablkoň v 70. letech minulého století vznikla, zamilovali se do ní především alternativci. Skupina přinesla do českého hudebního prostředí skutečně něco úplně nového: svérázný, na nikoli ostentativním hráčském mistrovství postavený vlastní styl, v němž převládaly instrumentálky nebo písně, ve kterých byl text pouze doplňkem. Když v roce 1997 vydala Jablkoň album Písničky, ukázala, že svůj dar originality umí vtělit i do de facto folkrockového výrazu, a ještě navíc napsat (za pomoci spolupracovníků) krásné texty.

 Jablkoň ovšem do svých písniček vždycky dokázala dostat něco v dobrém slova smyslu „divného“, co ji odlišovalo od kohokoli jiného. Samozřejmě v tomto ohledu měla vždy velké plus, že jejím leaderem je Michal Němec, který svou vizáží a hlasem obra v opozici ke své křehké duši a textům prostě „funguje“. A jestliže má v posledních letech po boku ještě éterickou zpěvačku Marii Puttnerovou, je vrchol kontrastu dokonán.
jablkon_foto

Zdroj:http://www.lidovky.cz/recenze-jablkon-0i7-/kultura.aspx?c=A161213_170345_ln_kultura_bez